Tytuł jest pierwszym elementem, który zwraca uwagę czytelnika na Twój tekst. To on ma za zadanie przyciągnąć uwagę i zachęcić do przeczytania dalszej części artykułu. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie naprawdę dobrego i atrakcyjnego tytułu. O wiele lepiej brzmi tytuł „20 kilogramów w 13 dni? To możliwe!” niż „Zamierzasz schudnąć? Zobacz jak to zrobić”. Wprawdzie ten drugi tytuł nie jest zły, ale jednak ten pierwszy to obietnica, chwytliwa forma przedstawiająca bardzo konkretne korzyści. Jednak… Nie można kłamać. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak napisać tytuł, który przyciągnie uwagę czytelnika.
Zwróć uwagę na długość tytułu
Długość tytułu powinna być taka, aby zachęcać czytelnika, ale nie powinna być zbyt długa. Ujmując rzecz statystycznie to tytuł powinien mieć od 6 do 12 słów. Jeśli tytuł będzie za długi, to czytelnik może stracić zainteresowanie i nie przeczytać dalszej części tekstu. Tytuł powinien być przeczytany jednym „mgnieniem oka”.
Wykorzystaj emocje
Emocje są bardzo ważnym elementem, który może przyciągnąć uwagę czytelnika. Stwórz tytuł, który wywoła u czytelnika emocje, takie jak ciekawość, zainteresowanie lub kontrowersję. Pozostając w tematyce około dietetycznej zamiast opracować tytuł w formie „Jak schudnąć…”, lepiej napisać „10 trików, które pomogą Ci zrzucić 5 kilogramów w miesiąc”. Zasada w zasadzie jest taka sama, jak ta podana powyżej. Użytkownik poruszający się w wodospadzie treści powinien otrzymać konkretne korzyści płynące z tego czy innego tekstu już w tytule.
Bez słów kluczowych ani rusz
Słowa kluczowe wpływają zarówno na pozycjonowanie, jak i są istotne dla czytelników. Dobrze zoptymalizowany tytuł zawiera słowa kluczowe, które są powiązane z tematem artykułu. Słowa kluczowe powinny być umieszczone blisko początku tytułu, aby przyciągnęły uwagę czytelnika. Frazy kluczowe tworzą niejako swoistą symbiozę pomiędzy użytkownikami a googlebotami. Frazę wpisują użytkownicy, a algorytm Google`a ma pomóc w odnalezieniu najbardziej dopasowanemu wynikowi w wyszukiwarce.
Stwórz tytuł, który zapowiada korzyści
Czytelnicy są bardziej zainteresowani artykułami, które przyniosą im korzyści lub rozwiązanie problemu. Tytuł powinien wyraźnie pokazać, jakie korzyści czytelnik otrzyma po przeczytaniu tekstu. Nie pisz więc tytułu w postaci „Jak lepiej pisać?” (niech będzie moja branża :), ale… „poznaj 7 trików, które poprawią skuteczność twoich tekstów”.
Wykorzystaj techniki copywriterskie
Techniki copywriterskie to te metody, które mają na celu przyciągnięcie uwagi czytelnika. Możesz użyć takich technik, jak pytania retoryczne, liczby, wskazówki czy opisywanie korzyści. I tu właśnie wchodzi „cały na biało” warsztat. Ten jest do wypracowania. Copywriting to nie elitarna kultura, a rzemiosło, warsztat, który wynika z wiedzy, ukończenia kierunkowych studiów, doświadczenia. Dlatego też wysokiej jakości copy rzemieślnik nie napisze”Jak zarabiać więcej pieniędzy?”, tylko „poznaj 7 sposobów, jak zarobić więcej pieniędzy bez wychodzenia z domu”. W tytule należy umieścić jakiś trigger, szczegół, który trafia w sedno sprawy.
Podsumowując, dobry tytuł powinien być krótki, emocjonalny, zawierać frazy kluczowe, ma wzbudzać emocje. Wydaje się to zadaniem trudnym i często takim jest. Jednak metodyczne podejście do tematu, zbadanie technikaliów, research poprowadzą do stworzenia tytułu brzytwy, precyzyjnego zdania, które zachęci do zapoznania się z całą resztą treści.